Xiaomi Redmi 12C Price in Pakistan
Xiaomi Redmi 12C
Rs. 22,899
OutOfStock
Colors
Xiaomi Redmi 12C Price & Specifications
| Release Date | 30-05-2023 |
| SIM Support | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Phone Dimensions | 168.76 x 76.4 x 8.77 mm |
| Phone Weight | 192 g |
| Operating System | MIUI 13 based on Android 12 |
| Screen Size | 6.71 inches |
| Screen Resolution | 1650 × 720 HD+ |
| Phone Type | IPS LCD, 500 nits (typ) |
| Screen Protection | N/A |
| Internal Memory | 64 |
| RAM | 4 |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Type | 5000 mAh |
| Front Camera | 5 MP |
| Front Flash Light | No |
| Front Video Recording | 1080p@30fps |
| Back Camera | 50 MP + 0.08 MP |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Video Recording | 1080p@30fps |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | No |
| Radio | Yes |
| WiFi | Yes |
| NFC | No |
| Processor | MediaTek Helio G85 |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
xiaomi redmi 12c price in Pakistan is 22,899 PKR. xiaomi redmi 12c is available with a variant 64 Storage. This storage is enough to save important data. xiaomi redmi 12c launched with impressive color options graphite_gray,ocean_blue,mint_green,lavender_purple. xiaomi redmi 12c phone weighs only 192 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. xiaomi redmi 12c is set up with a 50 MP + 0.08 MP back camera and 5 MP selfie camera. The processor MediaTek Helio G85 and Mali-G52 MC2 ensure the smooth performance of xiaomi redmi 12c. The Display of xiaomi redmi 12c supports Resolution up to 1650 × 720 HD+ and the screen Size is 6.71 inches. The phone Screen is protected with the latest 6.71 inches. Mobile battery capacity is 5000 mAh. This Xiaomi mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and xiaomi redmi 12c price.
Read More +Xiaomi Latest Mobiles
Xiaomi Upcoming Mobiles
Xiaomi Redmi 12C Availability
| Expected Price: | Rs. 22,899 |
| Release Date: | May 30, 2023 (Unofficial) |
| Phone Status: | OutOfStock |
Xiaomi Redmi 12C Price and Specs
| Xiaomi Redmi 12C 4GB RAM and 64GB Storage | Rs. 22,899 |
| Xiaomi Redmi 12C 4GB RAM and 128GB Storage | Rs. 25,400 |